Amazonský útes Oceány stále skrývají tajemství a zaslouží si naši ochranu. Nedávno objevený Amazonský útes je toho důkazem.

Oceány v sobě stále ukrývají neobjevené poklady

Oceány v sobě stále ukrývají neobjevené poklady. Důkazem je i Amazonský útes (Amazon reef), o jehož existenci neměl do roku 2016 nikdo tušení. Objev rozsáhlého systému pod kalnými vodami ústí řeky Amazonky, jehož rozloha dosahuje skoro 60 tisíc km2, byl pro vědce šokem.

Úžas z objevení Amazonského útesu brzy vystřídala obava o jeho budoucnost, protože ropné společnosti si dělají zálusk na těžbu v této unikátní oblasti. První pokusy o těžbu, kterou chtěla provádět firma Total, Greenpeace naštěstí odvrátilo, společně s více než dvěma miliony lidí z celého světa, kteří se proti těžbě ozvali.   

Hejno elekter tmavých u Amazonského útesu

Oceány plné života

Amazonský útes byl objeven teprve před pěti lety a stále čeká na své podrobné prozkoumání. Původně vědci například mysleli, že jeho rozloha činí jen 10 tisíc km2, ale hned rok po objevení útesu Greenpeace zjistilo, že je více než pětkrát větší. Jen při letmém ohledání vědci našli na 60 druhů hub, 73 druhů ryb, hvězdice, langusty a mnoho dalších forem života. Díky své unikátnosti a poloze blízko ústí Amazonky ho vědci klasifikují jako Významnou ekologickou a biologickou oblast (EBSA).

Miniponorka připravená na spuštění k Amazonskému útesu. 
Greenpeace v roce 2017 jako první na světě natočilo podmořské záběry nově objeveného Amazonského útesu.

Hrozba pro Amazonský útes

Nová těžba ropy v oceánech je nejen stále zbytečnější, ale hlavně rizikovější záležitost. Ropné firmy hledají nová ložiska stále častěji v místech, kde hrozí vysoké riziko havárie kvůli drsným podmínkám, ať už jsou to vody Arktidy či oblast Amazonského útesu, kde jsou velmi silné proudy a jakýkoliv problém by měl katastrofické dopady. Fosilní paliva musíme odstavit na druhou kolej. Těžba devastuje přírodu, jejich spalování mění klima a uvolňuje jedovaté látky. Alternativy v podobě obnovitelných zdrojů, ale i úspor a inovací, jsou dostupné a poměrně brzy mohou plnohodnotně nahradit fosilní paliva.     

Skupina potápěčů, s vedoucím Patrickem Plantardem, se jako první na světě potopila k Amazonskému útesu.

Ochraňme tuto unikátní oblast

Přestože si řada ropných společností brousí zuby na těžbu u Amazonského útesu, zatím se nám vždy podařilo zahájení těžby odvrátit. Greenpeace je první, kdo Amazonský útes nafilmoval, naši potápěči se zde potopili jako první na světě, aby mohli zdokumentovat nejen krásy, ale i rozsáhlost celého útesu a možné dopady těžby. Nejdříve tu chtěla těžit francouzská firma Total, ta se plánů vzdala a nastoupila firma BP. I BP po celosvětovém tlaku odstoupila a přenechala aktivity brazilské státní firmě Petrobras. Amazonský útes se zčásti nachází i na volných mořích, kde ho může ochránit vyhlášení mořské rezervace na základě připravované Globální oceánské úmluvy.    

Více než 500 lidí vytvořilo lidský transparent na pláži Copacabana v brazilském Rio de Janeiru, aby podpořili kampaň za ochranu Amazonského útesu.