Tipy pro tebe, co můžeš pro oceány udělat každý den

Vedle plastů jsou obrovským problémem oceánů také mikroplasty. Jedním z hlavních zdrojů mikroplastů jsou úniky vláken při praní syntetického prádla. Z jedné fleecové bundy se při jednom praní uvolní až milion vláken, která končí v řekách a oceánech a nasávají zde nebezpečné látky. Vodní organismy si je pak pletou s potravou a dostávají se tak do potravního řetězce i těla člověka.

Dobrou zprávou je, že v celé EU se připravuje zákaz přidávání mikroplastů do kosmetiky, nátěrových hmot či hnojiv. Sleduj, sdílej a podporuj naše kampaně.   

Co můžeš udělat ty?

  1. Omez nákupy syntetického oblečení jen na to, co skutečně potřebuješ. 
  2. Nakupuj od firem, které prodávají kvalitní výrobky (uvolňují méně vláken), a které se k problému mikroplastů a udržitelnosti obecně staví čelem. 
  3. Per oblečení jen v momentě, kdy to je skutečně potřeba. I samotní výrobci, kteří problém reflektují, doporučují, že drobná lokální znečištění, jako je například bahno na kalhotách, se dají umýt mýdlem a houbičkou.
  4. Per při nižších teplotách, používej jemné programy pro syntetiku, ždímej na málo otáček. Používej neagresivní tekuté prací prášky. To vše snižuje množství uvolněných mikroplastů. 
  5. Zároveň si můžeš na odchyt mikrovláken pořídit prací pytlík nebo externí filtr
  6. Nepoužívej kosmetiku, která obsahuje mikroplasty. Hledej takovou, která je označena, že je bez mikroplastů nebo si můžeš zkontrolovat vybraný produkt zde
  7. Mikroplasty se nalézají i v potravě, například při vyluhování čaje v plastovém sáčku se uvolní dokonce miliardy mikroplastových částeček. Vyhýbej se jim.
  8. Výzkumy také ukázaly, že praní v pračkách s předním plněním uvolňuje daleko méně vláken, než při plnění horním.

 

Kde se mikroplasty berou? 

Že jsou naše oceány plné plastů je známý fakt. Naprostá většina velkého plastového odpadu se do oceánů dostává v oblastech se špatným odpadovým hospodářstvím, především v Asii, Africe. Plasty se ale do oceánů dostávají nejen ve formě zmačkaných PET lahví, kelímků či mastných obalů od brambůrků, ale i jako takzvané mikroplasty, tedy plastové částečky menší než pět milimetrů. Vědci předpokládají, že v oceánech je 1,4 trilionu plastových mikrovláken, na každého člověka na planetě tak připadá 200 milionů mikrovláken. Ty ohrožují nejen mořské živočichy, kteří si je pletou s potravou, dostávají se i do trávicího ústrojí lidí. Mikroplasty se dostávají do oceánů i z vašeho umyvadla či pračky. Stačí použít zubní pastu nebo jinou kosmetiku, která obsahuje mikroplasty, pustit kohoutek a máte nemalou šanci, že jste vyslali několik desítek plastových částeček do Severního, Černého nebo Baltského moře. Při praní syntetického prádla to může být několik stovek tisíc plastových vlákének, které projdou čistírnou odpadních vod a plují vstříc mořským vlnám. Devět z deseti vzorků vody z Vltavy a Labe obsahuje mikroplasty, podle analýz Greenpeace. Denně z Česka proudí směrem k Severnímu moři až desítky miliard mikroplastových vláken a částic.