Jaké jsou tvé znalosti o oceánech? Zkus oceánský kvíz a zjisti víc.

Máme pro tebe 10 zajímavých otázek, které prověří, co všechno víš o oceánech. Vždy je jen jedna správná odpověď. Tak schválně, kolik odpovědí budeš znát. A žádné googlení, to by zkazilo hru 🙂

1.  Mořské proudy mají spolu s převládajícími větry zcela zásadní význam pro klima na planetě. Jaký z uvedených mořských proudů je nejrychlejší?
otazka 11
2.  I ryby se pašují, nelegální obchod s mladými jedinci jedné ryby je dokonce výdělečnější než pašování kokainu. O jakou rybu jde?
otazka 22
3.  Některé ryby jsou skutečně dlouhověké a dožívají se až sto let. O jaký druh ryby jde?
otazka 3
4.  Jedním z nejnebezpečnějších živočichů na planetě je medúza čtyřhranka. Její žahavé buňky jsou velice reaktivní, smrt dokážou přivodit do dvou minut a působí prudkou bolest. Často způsobují i otoky a šok, následkem kterého může člověk utonout. Kolik lidí může usmrtit jed jedné čtyřhranky?
otazka 44
5.  Treska skvrnitá patří k nejčastěji loveným rybám, v roce 2018 se jí ulovilo přes 3,4 milionu tun, nicméně prvenství patří jiné rybě, které se ulovilo více než dvojnásobek. O jakou rybu jde?
otazka 55
6.  Oceány jsou obrovské a nepřekvapí tak, že v nich žijí i největší a nejdelší živočichové. Jaký z níže uvedených je nejdelší?  í
otazka 66
7.  Oceány nejsou jen ryby, ale i řasy. A podobně jako rostlinná výroba na pevnině je obecně udržitelnější než ta živočišná, to samé platí i pro produkci řas. Kolikrát se zvýšila produkce řas od roku 1990?  
otazka 77
8.  Moře jsou plundrována obrovskými rybářskými loděmi, které mají sítě dlouhé desítky kilometrů. Kolik měří největší trawler, tedy rybářská loď s vlečnými sítěmi?  
otazka 8
9.  Přestože některé populace tuňáků obecných čítají jen jednotky procent z původní velikosti, byznys s tuňáčím masem nepolevuje a ceny některých tuňáků používaných na výrobu suši dosahují závratných částek. Jaká je rekordní cena za jeden kus tuňáka?    
otazka 9
10.  Greenpeace při svých plavbách spolupracuje s nejlepšími vědci a podílí se na výzkumu moří. V roce 2010 jsme dokonce objevili nový druh mořské houby. Tuto houbu jsme pojmenovali „kanuux“ podle ununganského slova pro „srdce“. Kde se tento objev uskutečnil?    
otazka 1010