Arktida Vydej se s námi na průzkum této tajemné oblasti

Země z mořského ledu

Arktida je jednou z posledních oblastí světa, která je ještě nedotčená a nezničená lidskou činností. Jak ale kvůli globálnímu oteplování mizí místní mořský led, otevírá se cesta k jejímu průmyslovému využití. Některé firmy chtějí v panenské přírodě Arktidy těžit ropu, přestože ekologická havárie v tak odlehlé oblasti by byla nezastavitelná. Problémem je už seismický průzkum mořského dna, který probíhá před těžbou a který ohlušuje a zraňuje mořské živočichy, především velryby. Místních zvířat se týká i další problém. Rybářské společnosti vysílají do tající Arktidy své lodě. Ty za sebou po mořském dně táhnou obří sítě, které s sebou berou vše, co jim stojí v cestě.

Život v Arktidě

V Arktidě žije celá řada úžasných zvířat, z nichž některé nenajdeme nikde jinde – jsou tu lední medvědi, mroži, tuleni, polární lišky, narvalové, velryby grónské či běluhy severní. Mnohé z nich jsou přímo závislé na mořském ledu, který nyní mizí závratným tempem. Intenzivní rybolov či těžba ropy je zbytečným rizikem nejen pro ně, ale i pro komunity místních domorodých obyvatel. Ty může seismické testování, těžba ropy či průmyslový rybolov připravit o jejich základní obživu.

Odlehlá Arktida patří nám všem. Oceánská rezervace kolem severního pólu by ochránila místní ohrožené ekosystémy i dosud nedotčené mořské dno. Rezervace by účinně zabránila i nebezpečné těžbě ropy a zemního plynu z mořského dna.

Jak jsme chránili Arktidu

Ochrana Arktidy byla naše priorita. Nedávno se ropné firmy začaly předhánět v nesmyslných plánech na těžbu v odlehlých oblastech. Měly zde být stovky ropných plošin. Díky naší kampani a díky odporu lidí k tomu nedošlo. Zastavili jsme firmu Shell, která chtěla těžit v USA. Pomohli jsme místním z Clyde River zastavit plány na seismické testování mořského dna a těžbu v Kanadě. Soudíme se s Norskem kvůli novým licencím k těžbě. Ze stovek plánovaných ropných plošin funguje jen jediná – Prirazlomnaya v Rusku. Přímo na ní jsme protestovali, když naši loď obsadila ruská armáda. Zastrašovali nás 15 lety v kriminále, přesto jsme na problémy Arktidy upozorňovali i během soudních slyšení.