VELRYBÍ POSELSTVÍ
červenec a srpen

Vyplujte s velrybou Emčou na plavbu za nové oceánské rezervace! Ona v oceánech, vy ve městě. Když na každém stanovišti (celkem 10) pomůžete velrybce s úkolem, prozradí vám, kam se pluje dál. Můžete plout v Brně, Liberci, Náchodě, Praze a Příbrami. Vyrazit mohou malí i velcí mořeplavci, máme dvě obtížnosti úkolů a navíc nápovědy.

Vyplouváme 1. července a skvělá zpráva je, že se můžete připojit kdykoli během července a srpna a plout můžete pár hodin, nebo i několik dní. Víc už vám prozradí sama Emča.

Pííísk, písk. Tak takhle jsem si myslela, že dělají velryby. Stejně jako já. Ale nedávno jsem poprvé slyšela jejich píseň. Víte, jak zní? Je úchvatná.

Jmenuju se Emča. Narodila jsem se v jedné továrně dáááleko na východě. Pak mě zabalili do pytlíku, naložili do letadla a dopravili do Německa. Vlastně kousek od vás. Tam to byl život! Denně jsem se tam koupala v teplé vodě a bublinách. Jenže pak jsem se zničehonic ocitla v odpadcích. Myslela jsem, že je se mnou ámen, ale dostala jsem se z toho. Já jsem totiž plastová. Jsem nesmrtelná. Teď pluju oceánem. A je nás tady spoooousta. 

Na deseti zastávkách vám budu vyprávět, co jsem všechno viděla. Tak poplujte se mnou. Pííísk, písk!

Proč to dělám? 

Vypadá to, že za pár let tady nás, plasťáků, bude skoro víc než ryb. Popravdě mi ryby, želvy, žraloci, chobotnice, koráli a opravdické velryby přijdou daleko hezčí. A taky jsou strašně důležití! Když jsou oceány v pohodě, produkují kyslík, dávají nám obživu a regulují klima. Tak jsem se rozhodla pomoct Greenpeace a vedu plavbu za záchranu oceánů. Snad se mi podaří přispět k tomu, aby byla alespoň třetina oceánů chráněná před rybolovem, těžbou a dalšími škodlivými lidskými činnostmi. Teď je chráněné jen jedno jediné procento. No, živí tvorové to v mořích nemají jednoduché.

Jak na to

Na každé zastávce se dozvíte něco o zajímavém místě v oceánu. Stejně jako život v oceánu není jednoduchý, ani plavba v něm nebude jen tak. Čeká vás 10 zapeklitých úkolů. Když je vyluštíte, získáte heslo. To mi napíšete a já vám řeknu, kam dál vás plavba zavede. 

Už teď vám můžu prozradit, že na konci se dostaneme do New Yorku (to je v Americe). V New Yorku se totiž za dva měsíce bude rozhodovat, jestli oceánům zajistíme větší ochranu. Držte jim ploutve… teda palce.

Ve kterých městech můžete plout?

 • Brno

  Brno

  Trasa dlouhá přibližně 9 km se dá rozdělit na tři jednotlivé úseky, terén je vhodný pro děti. Prvním stanovištěm je informační tabule, pod schůdky u Biskupského gymnázia na samém vrcholu Wilsonova lesa.

  Vyplout
 • Liberec

  Liberec

  Trasa je dlouhá přibližně 7 km, ale lze ji rozdělit na několik úseků (Lidové sady, oblast TUL a přehrada, centrum). Samozřejmostí je dobrá dostupnost MHD zejména na začátku a konci. Zavede vás do přírody mimo centrum i libereckých odpočinkových zón. Prvním stanovištěm je zábradlí u klubovny v Tiché ulici, naproti lukostřelcům.

  Vyplout
 • Náchod

  Náchod

  Trasa dlouhá přibližně 8 kilometrů se dá rozdělit na víc částí. Zavede vás jak do přírody, tak na zajímavá místa v Náchodě. Prvním stanovištěm je Autobusové a vlakové nádraží Náchod, stanoviště pro autobusy V1 (jeden ze sloupů)

  Vyplout
 • Praha

  Praha

  Trasa je dlouhá přibližně 13 km a dá se rozdělit na tři jednotlivé úseky, terén je také vhodný pro děti. Zavede Vás jak do přírody, tak i do krásných částí pražského centra. Prvním stanovištěm je nádrž Asuán v Prokopském údolí (strom 50m po panelové cestě od křižovatky cyklostezky Praha-Vídeň a cesty po hrázi nádrže Asuán)

  Vyplout
 • Příbram

  Příbram

  Trasa je dlouhá přibližně 12 km. Zavede Vás jak do přírody a mimoměstských parků, tak i do úplného centra staré Příbrami. Terén je vhodný i pro kolo, nebo kočárek. Prvním stanovištěm je K-Farma v Žežicích (strom naproti vstupní bráně).

  Vyplout

Co potřebujete vědět, než vyrazíte

Jak se připravit

Záleží na vás! Můžete plout po etapách a rozdělit si trasu do několika dní, pak se stačí vždy připravit jen jako na malou procházku. Projít trasu najednou je už větší výlet, detaily najdete pod obrázkem vašeho města. Budete potřebovat zařízení, přes které můžete komunikovat s Emčou (telefon, tablet,…). Hodit se budou také tužka a papír, nebo raději víc papírů, na řešení úkolů.


Jak na to

Za fotkou města, kde se účastníte, najdete umístění prvního stanoviště a odkaz na Emču (chatbot), která vás bude provázet celou plavbou a bude vám pomáhat. Chatbot funguje na messengeru bez nutnosti účtu. Když dorazíte na první stanoviště, najdete zalaminovanou stránku A4 s úkolem pro dospělé na jedné straně a pro děti na druhé straně. Vyřešením úkolu získáte heslo (stejné pro děti i dospělé), které napíšete Emče a ta vám prozradí další stanoviště. Můžete ji také poprosit o nápovědu nebo se nechat poddat. Na konci (desáté stanoviště) Vás čeká odměna!

 

Obtížnosti

Šifry pro dospělé mohou být bez nápovědy poměrně složité, pravidelné účastníky podobných akcí ale nezaskočí a ten, kdo chodí na opravdové šifrovačky, by je nejspíš zvládl levou zadní.

Když požádáte o nápovědu, Emča Vám prozradí, jak při luštění postupovat, pak už to bude jednodušší.

Úkoly pro děti jsou většinou i bez nápovědy méně obtížné a vyřešit je mohou školní děti, za pomoci rodičů i mladší.

 

Soutěž

Kromě odměny pro každého, která bude k vyzvednutí podle instrukcí na posledním stanovišti, máme pro vás také soutěž o knížky o oceánech! Sdílejte na sociálních médiích fotku z jakéhokoli stanoviště, označte nás @greenpeaceczech a přidejte #velrybiposelstvi. Příspěvek musí být na profilu (ne v příběhu) a musí být veřejný. Pět z vás nakonec vylosujeme a 5. září vyhlásíme výsledky!

 

Tipy

Můžete vyzvat kamarády a známé, aby se zúčastnili také! Pak si můžete stanovit vlastní pravidla (počítat body za vyřešené úkoly bez nápověd, měřit čas a podobně) a potom si své výsledky porovnat.

 

Otázky

Chcete se dozvědět víc? Došli jste na stanoviště, kde není zadání? Nevíte si rady? Napište nám na velrybiposelstvi@greenpeace.org 

 

Přejeme mnoho zábavy a věříme, že se Vám záchrana oceánů s Emčou bude líbit!

Dobrovolnice a dobrovolníci Greenpeace